YHTEINEN MESSU

Lauantai 12.9.2009 klo 17.15


Pari päivää sitten laitoin sähköpostitse Kirkon Koulutuskeskukseen Järvenpäähän raportin kehitystehtävästäni.  Olen Syvemmälle messuun -jumalanpalveluselämän erityiskurssilla, ja siihen siis kehitystehtävänikin liittyy.

Aiheenani on jumalanpalveluselämäämme liittyvän vapaaehtoistyön edelleen kehittäminen Nurmijärven seurakunnassassamme.  Meillähän on jo ilahduttavan hyvällä mallilla vapaaehtoistyö myös messuissamme; esimerkkinä käy kirkkoväärtitoimintamme.

Vaan vielä tilaa on!  Ota rohkeasti yhteyttä kirkkopiirisi työntekijöihin tai keneen vaan meistä työntekijöistä, ja kerro, että haluat tulla vapaaehtoistyöntekijäksi messuun. 

Otan ihan kehitystehtävänikin puitteissa mielelläni vastaan myös ideoita, miten vapaaehtoistyötämme messuissa voisimme edelleen kehittää.  Kiitos jo etukäteen ajatuksistasi!

Muistathan myös, että vapaaehtoistyöntekijöitä tarvitsemme edelleen runsaasti myös esim. diakoniatyössämme.  Olisitko sinä vaikkapa kuuntelija yksinäiselle vanhukselle ja hänen pohdinnoilleen?

Ihana on kuitenkin muistaa, että vaikka et nyt jaksaisi innostua vapaaehtoistyöstä, saat olla hyvällä omallatunnolla ihan vaan kirkonkin penkissä istumassa.

Nähdäänkö aamulla messussa?